Pieszyce od czasów najdawniejszych do końca XX wieku

W tym roku wśród monografii historycznych miast dolnośląskich pojawiła się długo oczekiwana książka wrocławskich historyków pt: "Pieszyce - od czasów najdawniejszych do końca XX wieku".

Prace nad jej powstaniem rozpoczęły się już w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, a podjęli się jej Leszek Ziątkowski, Mateusz Goliński oraz wywodzący się właśnie z Pieszyc - Jan Kęsik. Całość materiału gotowa była już w 1994 roku, jednak ówcześni włodarze miasta nie wyrazili zgody na jej publikację. Zielone światło zapaliło się jednak pod koniec ubiegłego stulecia. Lokalny samorząd sfinansował w całości wydanie książki i w 2002 roku mogła ona trafić do rąk Pieszyczan i na księgarskie półki.

Książka składa się z trzech obszernych części podzielonych na tematyczne rozdziały. Prezentują one poszczególne okresy i tematy z dziejów tego malowniczo położonego u stóp Gór Sowich miasta. Część I obejmuje okres od jego średniowiecznych początków do 1740 roku, kiedy to austriacki Śląsk zajęty został przez Prusy. Dalej opisane zostały losy Pieszyc do 1945 roku. Na zakończenie zaś najwięcej miejsca zajmuje część związana z najnowszymi dziejami miasta.

Zaznaczyć należy, iż książka jest pierwszą, wolną od ideologicznych naleciałości PRL-owskiej historiografii zwrotów i w sposób zrównoważony traktuje każdy okres dziejów. Powstała po uważnej i szerokiej analizie dostępnych materiałów źródłowych i opracowań. Na uwagę zasługuje też zaprezentowana w niej archiwalna ikonografia, dzięki której bezpośrednio możemy mieć wgląd na zmiany, jakie zachodziły tu poprzez wieki. Jak napisał we wstępie prof. Jan Kęsik "współcześni mieszkańcy miasteczka są spadkobiercami całej jego przeszłości, zarówno tej z odległego średniowiecza, czasów nowożytnych, jak i okresu międzywojennego oraz lat po 1945 roku. Wszystko to - kontynuuje dalej autor - jest spuścizną cywilizacyjną, w której głęboko tkwimy, którą warto poznać, zrozumieć i która może stać się powodem naszej dumy."

Dla Pieszyczan książka ta na pewno umożliwi pogłębienie identyfikacji z miejscem pochodzenia. Dla przyjezdnych stanie się zaś podstawowym źródłem informacji o tym niezwykle interesującym miasteczku rozłożonym malowniczo u stóp Gór Sowich.

Mateusz Goliński, Jan Kęsik, Leszek Ziątkowski: Pieszyce od czasów najdawniejszych do końca XX wieku, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2002