Łagiewniki poprzez wieki

Na początku 2003 roku wśród monografii historycznych dolnośląskich miejscowości pojawiła się książka młodego wrocławskiego historyka, pracownika Zakładu Narodowego im. Ossolińskich - Sebastiana Ligarskiego pt. "Łagiewniki - zarys historii".

Jak bardzo była ona potrzebna niech świadczy fakt, iż do tej pory wiedzę o Łagiewnikach można było czerpać jedynie z broszury opracowanej przed 1983 rokiem. Jak napisał we wstępie sam autor - wiele faktów historycznych skrywała do tej pory mgła tajemnicy i dociekań. Książka trafiła na księgarskie półki dzięki wsparciu lokalnego samorządu, licznych instytucji, firm i osób prywatnych.

Składa się ona z pięciu części podzielonych na liczne podrozdziały. Zaprezentowane zostały tam poszczególne okresy i zagadnienia z dziejów tej położonej na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych miejscowości. Autor podzielił dzieje Łagiewnik na dwa fragmenty, przy czym datę graniczną między nimi stanowi rok 1945. I to właśnie losy miejscowości po zakończeniu II wojny zajmują najwięcej miejsca na kartach tej pozycji wydawniczej. Nie umniejsza to jednak faktu, iż okres sięgający neolitu i wyznaczony śladami pierwszego osadnictwa przedstawiony został niezwykle skrupulatnie. Świadczy o tym bibliografia obejmująca ponad 200 pozycji. Książka powstała, więc po szerokiej analizie dostępnych materiałów źródłowych i opracowań.

Po uważnej lekturze potwierdzić można, iż w zupełności spełnia ona wyrażoną we wstępie zapowiedź odkrywania niektórych z tajemnic przeszłości. Jest jednocześnie niezwykle udanym zaproszeniem do dalszego zgłębiania poszczególnych fragmentów z dziejów tej miejscowości.