Stara jodła


Od ostatnich zabudowań w Lasocinie to kilkanaście minut spaceru, od Rościszowa - niecałe pół godziny niespiesznego marszu.

Szlak zielony prowadzi nas ku rozległemu skrzyżowaniu leśnych dróg i ścieżek. Stara Jodła 0 bo taką nazwę nosi to urokliwe miejsce w Górach Sowich leży na wysokości 578 metrów nad poziomem morza i jest punktem, przez który przebiega kilka szlaków turystycznych. Wśród nich jest także długodystansowy E-3, łączący Atlantyk z Morzem Czarnym.

kliknij żeby powiększyćJak wskazuje nazwa tego miejsca powinniśmy spotkać tu jakieś wiekowe drzewo określonego gatunku. Nasze poszukiwania nie przyniosą jednak żadnego efektu. Starej jodły już nie ma. Prawdopodobnie na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku jodła uschła i została usunięta z tego miejsca. Obecnie trudno jest nawet zlokalizować punkt, w którym rosła - choć pewną wskazówką może być kępa traw i pnączy na środku skrzyżowania dróg. Na szczęście jej wizerunek przetrwał do naszych czasów. Stało się tak dzięki serii artykułów o tematyce przyrodniczej, które publikowane były w przedwojennym periodyku historyczno-krajoznawczym ukazującym się na ziemi dzierżoniowskiej - "Der Wanderer im Eulengebirge". Dzięki temu wydawnictwu podziwiać możemy obecnie Starą Jodłę znad Lasocina, a właściwie - Jodłę na Skrzyżowaniu. Nazwa bowiem tego miejsca przed wojną - to Kreutztanne. Jak widać na zdjęciu sprzed koło 70 lat już wtedy drzewo było w nienajlepszej kondycji. Część gałęzi stanowiły już tylko suche kikuty.